Töre Sözlük

ABARTI

Abartı, bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok göstermektir.  Türk'ün töresinde yeri yoktur, büyük suçtur. Bir şeyi, bir olayı abartan kişi toplumdan dışlanır ve düşkün ilan edilir. 

ABARTI

ABECE

Abece dilimizin ses dizelgeleri, kullandığımız seslerdir yani Alfabe. Abeceyi doğru kullanmak, konuşurken seslere özen göstermek güzel dilimiz Türkçeyi korumak adına önemlidir ve Töredendir. 

ABECE

ABLA

Türk Töresinde "Abla": Abla, anneden sonra evi, aileyi çekip çeviren kişidir. Kardeşler ablaya saygı göstermeli, öğütlerini önemsemeliler. Annenin olmadığı yerde anne görevini abla üstlenir. Abla, kardeşlerine karşı ana gibi şefkatli ve koruyucu olmalıdır.

ABLA

ABUR CUBUR

Abur cubur sağlıksız beslenme, yararı gözetmeksizin yenilen yiyecekler anlamına gelir. Türk Töresinde abur cubur iyi değildir. Kişi kendi sağlığı ve soyunun sağlığı için sağlıklı beslenmeli, iyi beslenmelidir. 

ABUR CUBUR

AÇ, AÇ OLAN, ACIKAN, ACIKMAK

Açlık durumu kişinin midesinin boş olması yada az dolu olmasından ötürü zayıflık, bitkinlik hissetme halidir. Eğer karnı aç olan yetim, kimsesiz ya da zor durumda olan birine denk geldiyseniz, durumunuz el veriyorsa o kişinin karnını doyurmak Töredendir. Size denk gelen zorda kalmış aç birine nasıl yaklaşmalısınız? Durumunuz el veriyorsa önce kişiyi sınarsınız, gerçekten mi aç yoksa [...]

AÇ, AÇ OLAN, ACIKAN, ACIKMAK

AÇMAK

Kapalı olan bir yeri ya da bir şeyi tersi duruma getirmek, örtülü, gizli olan bir şeyi görünür kılmak. Türk Töresinde: " Bir iş yeri " açılırken niyet, dilekle açılır, aynı şekilde bir evin kapısı yada her hangi bir kapı açılırken niyet ile ve dilek ile. Bir çukur açılıyorsa ne için olursa olsun gene niyet ve dilek [...]

AÇMAK
Go to Top